مراقبت از پوست و مو

فواید بیوتین برای مو چیست؟ + اینفوگرافیک

محصولات حاوی بیوتین و کلاژن ژاک آندرل پاریس

فواید بیوتین

فواید بیوتین بسیار فراوان است و یکی از خانواده های گروه ویتامین ب می‌باشد. از آنجا که بیوتین ویتامین محلول در آب است بدن قادر به ذخیره سازی این ویتامین نخواهد بود. پس در نتیجه از طریق مصرف مکمل و مواد غذایی می‌توان بیوتین را جذب کرد. این ماده سلامت ویژه‌ای در حوزه تخصصی پوست، مو و ناخن دارد که در ادامه به بررسی هرکدام می‌پردازیم.

سلامت پوست

پوست تمیز و درخشان خواسته همه افراد است ولی، در بعضی مواقع ممکن است در اثر عوامل مخربی دچار مشکلات و بیماری هایی شده که پوست را از حالت اولیه برمی‌گرداند. از این رو محصولاتی در بازار ارائه شده که به رفع مشکلات پوستی می‌پردازد. کرم های آبرسان، کرم ترمیم کننده، کرم مرطوب کننده مواردی از این قبیل هستند. بیوتین اثر مثبت خود را در زمینه‌ی کاهش لک های پوستی، محو شدن جوش و رفع ترک پا دارد. از طرفی دیگر با عملکرد آبرسانی پیری پوست را به تعویق انداخته و موجب جوان سازی پوست خواهد شد.

سلامت مو

سلامتی مو ارتباطی با سن و جنسیت ندارد. مو سالم را می‌توان از پرپشتی، نرمی و حالت ابریشمی شدن آن تشخیص داد. از طرفی شکنندگی، ضعیفی، نازکی و ریزش از مشکلات در حوزه مو می‌باشد. محصولاتی وجود دارند که با ماده های موثره کمک به استحکام، تقویت و مانع از ریزش مو می‌شود. بیوتین یکی از مواد موثره است که به تقویت مو می‌پردازد. بیوتین هم در واقع زیر ساز پروتئینی به اسم کراتین است. همچنین اصلی ترین ماده برای رشد مو بیوتین است. اکثر محصولات مراقبت از مو حاوی  مقادیری از بیوتین می باشند. نازکی، ضعیفی و ریزش مو از دیگر نشانه های کمبود بیوتین است.

سلامت ناخن

زیبایی دست به سلامت پوست دست و ناخن بستگی دارد. ناخن های بدون شیار و فرورفتگی از نشانه های سلامت ناخن است. ممکن است ناخن در اثر عوامل مخربی ممکن است شکسته و نازک شود. حتی ممکن است موجب ترک خوردگی ناخن شود. از سوی دیگر عامل اصلی ترک خوردگی ناخن،کمبود بیوتین است. به همین دلیل است که اکثر بانوان کاشت ناخن انجام می‌دهند. در حالی که مواد موثره‌ای وجود دارند که به سلامت ناخن می‌پردازند. به عنوان مثال بیوتین که زیر شاخه ای از گروه ویتامین ب شناخته شده و زیر ساز تولید کراتین در بدن است. ناخن های نازک و ضعیف از نشانه های کمبود بیوتین در بدن انسان است. این ویتامین علاوه بر بهبود بافت های آسیب دیده ناخن ‌می‌پردازد بلکه مانع ازنازکی و شکستگی ناخن خواهد شد.

منابع بیوتین

بیوتین که به نام ویتامین ب7 معروف است، قابلیت انحلال پذیری در آب را دارد. از آنجا که بیوتین در بدن ساخت و ساز ندارد باید از طریق تغذیه این ویتامین را جذب کرد. در مطالب زیر مواد غذایی که سرشار از بیوتین می‌باشد را اشاره کرده‌ایم:

 • مصرف لبنیات
 • کلم بروکلی
 • موز
 • سیب زمینی شیرین
 • جگر حیوانات
 • مغزهای اجیل
 • زرده تخم مرغ

مصرف لبنیات

خوراکی هایی مثل شیر، ماست و پنیر سرشار از بیوتین، کلسیم و ویتامین ب12 می‌باشند. طبق مطالعات انجام شده، 28 گرم پنیر چدار حدود 4 میکروگرم بیوتین را تامین می‌کند. یا یک پیاله ماست حاوی 2 میکروگرم است و شیر 2 درصد، تامین کننده 3 گرم بیوتین است.

کلم بروکلی

کلم بروکلی علاوه بر بیوتین حاوی مقادیری از کلسیم، فیبر، ویتامین آ و ویتامین سی می‌ باشد. به طوری که با یک دوم فنجان کلم بروکلی خام (به اندازه 45 گرم) حاوی 4 دهم میکروگرم بیوتین دارد.

موز

موز حاوی مقادیری از کربوهیدرات ها، فیبر و مواد ریز مغذی می‌باشد. حدود 100 گرم از مو حاوی 2 دهم میکروگرم بیوتین است که 1 درصد نیاز روزانه را تامین می‌کند.

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین از صیفی‌جاتی است که بیوتین فراوان دارد. مواد موثره‌ای مثل ویتامین ، فیبر و مواد معدنی و بیوتین در سیب زمینی شیرین باعث شده که خاصیت فراوان خود را داشته باشد. به طور مثال حدود 120 گرم از سیب زمینی پخته حاوی 2/4 میکروگرم است که در نهایت حدود 8 درصد از نیاز را تامین میکند.

جگر حیوانات

 بهترین خوراکی برای جذب بیوتین خوردن جگر است. زیرا بیوتین در کبد حیوانات مثل گاو تجمع یافته. جگر نه تنها سرشار از بیوتین است بلکه آهن و منیزیم فراوان دارد. مصرف جگر به تنهایی یا مخلوط با غذاهای دیگر نیاز بدن به بیوتین را تامین می‌کند. حدود 75 گرم از جگر رقمی به نزدیک 31 میکروگرم بیوتین را داراست.

مغزهای آجیل

این دسته محصولات منبع مفیدی از فیبر، پروتئین و چربی های اشباع نشده دارند. با توجه به نوع آنها مقدار بیوتین متفاوت است. به طور مثال یک چهارم فنجان مغز آجیل بو داده حاوی 1.5 میکروگرم بیوتین است.

زرده تخم مرغ

زرده تخم مرغ سرشار از بیوتین، پروتئین، آهن و فسفر می‌باشد. به طوری که می‌توان گفت تخم مرغ تامین کننده‌ی بیوتین است. بر اساس تحقیقات انجام شده سفیده تخم مرغ خام از جذب بیوتین در بدن جلوگیری می‌کند.

علائم کمبود بیوتین

البته کمبود بیوتین اتفاق نادر است ولی در اثر کمبود بیوتین هم ممکن است به علائم زیر دچار شوید.

 • قرمزی روی پوست(خصوصاً صورت)
 • خشکی پوست
 • نازک شدن تارهای مو
 • سفیدی مو
 • خارش پوست
 • بروز جوش
 • ریزش مو
 • شکننده بودن مو
 • شکستگی ناخن

به همین دلیل است که مصرف بیوتین زبانزد همه افراد است. از سوی دیگر هم ممکن است در اثر مصرف دارو، رژیم های سخت، مشکلات روده‌ای و ژنتیکی بیوتین در بدن دفع شود.

بیوتین در شامپو

پس از مصرف بیوتین ریزش مو چقدر کاهش می‌یابد؟

طبق تحقیقات انجام شده، کسانی که دچار ریزش مو هستند، می‌توانند با مصرف بیوتین ریزش مو را کم کرده و سرعت مو را افزایش دهند. البته باید گفت که بیوتین به آرامی اثر خود را خواهد گذاشت. به طور معمول حدود 3 ماه حساب شده است. بیوتین به کار رفته در محصولات بهداشتی حوزه مو نازکی و آسیب دیدگی را از مو دور کرده و موجب سلامت مو و افزایش رشد آن می‌شود.

از کجا تشخیص دهیم که بیوتین مو چه اندازه کم است؟

زمانی که مو از حالت طبیعی خود خارج شود نشانه کمبود ویتامین است. خشکی، ریزش، شکنندگی و نازکی مو از نشانه های کمبود بیوتین است. همچنین ممکن است موهای شما از حالت طبیعی، نرم و ابریشمی خود به حالت شکننده، گره خورده و ضعیف شده تبدیل شود.

پیشنهاد لامونژ: معرفی محصولات حاوی بیوتین و کلاژن ژاک آندرل پاریس

پیشنهاد لامونژ

شامپو تقویت کننده مو حاوی بیوتین و کلاژن مناسب موهای خشک و معمولی برند ژاک آندرل پاریس

بیوتین لیپوزومال موجود در این شامپو موجب افزایش رشد مو  شده است. ماده های به اسم مخمر ریشه تربچه،سدیم پی سی آ، اوره و پانتنول به مرطوبیت پوست کمک می‌کنند. همچنین سدیم پی سی آ به حفظ رطوبت پوست پرداخته و ماده های پانتنول و اوره علاوه بر کاربرد ذکر شده اثر ضدالتهابی را داراست. با این تفاوت که پانتنول به ترمیم موهای آسیب دیده می‌پردازد. پروتئین هیدرولیز شده کلاژن موجب افزایش استحکام مو شده و با پروتئین هیدرولیز شده سویا حجم مو را افزایش داده و با تقویت کردن مو از ریزش، خشکی و شکنندگی مو کاسته می‌شود. کافئین موجود در شامپو به بهبود گردش خون پرداخته و ریزش موی آندروژنیک را کنترل می‌کند. عصاره رزماری با مهار آنزیم 5-آلفاردوکتاز، موجب افزایش گردش خون شده و ریزش مو را به کمترین حد ممکن می‌رساند. اثر آنتی اکسیدانی و کلاژن سازی با ویتامین ای صورت گرفته و با پروتئین هیدرولیز شده کراتین از خرد شدن مو جلوگیری کرده و در استحکام مو موثر است.

پیشنهاد لامونژ

شامپو تقویت کننده مو حاوی بیوتین و کلاژن مناسب موهای چرب برند ژاک آندرل پاریس

ماده بیوتین لیپوزومال به افزایش رشد مو کمک کرده و ماده های به اسم مخمر ریشه تربچه، اوره، گلیسیرین و پانتنول به مرطوبیت پوست می‌پردازند. با این تفاوت که اوره، گلیسیرین و پانتنول خاصیت ضدالتهابی داشته است. ماده پانتنول علاوه بر موارد ذکر شده موهای آسیب دیده را ترمیم می‌کند. پروتئین هیدرولیز شده کراتین موجب استحکام سازی تار های مو شده و از خرده شدن مو جلوگیری می‌کند. همچنین پروتئین هیدرولیز شده کلاژن باعث افزایش استحکام مو خواهد شد. این شامپو خشکی پوست سر و ساقه مو را با عصاره سبوس برنج از بین برده و کافئین هایی که در این شامپو وجود دارند با بهبود گردش خون مانع از ریزش مو آندروژنیک می‌شود. دو ماده زینک پی سی آ و عصاره گیاه پرسیاوش علاوه بر تقویت تارهای مو به ترتیب موجب  کنترل ترشح چربی و رفع شوره سر می گردد. خاصیت آنتی اکسیدانی و کلاژن سازی با ویتامین ای انجام می‌شود.

پیشنهاد لامونژ

ژل جمع کننده منافذ باز پوست ژاک آندرل پاریس

ماده صمغ ماستیک و زینک سولفات به عنوان قابض عمل کرده. همچنین صمغ ماستیک و رتینیل پالمیتات موجب افزایش و تقویت کلاژن سازی پوست خواهد شد. زینک سولفات علاوه بر کاربرد ذکر شده اثر آنتی باکتریال را به خود اختصاص داده است. عصاره ریشه گل زنبق به استحکام پوست کمک کرده و زینک پی سی آ به کنترل چربی های پوست می پردازد.

پیشنهاد لامونژ

سرم تقویت کننده مو حاوی بیوتین و کلاژن ژاک آندرل پاریس

بیوتین لیپوزومال رشد مو را افزایش داده و اثر رطوبت رسانی با مخمر ریشه تربچه انجام گرفته شده و همچنین با آناگن ضخامتی و پرپشتی تارهای مو را افزایش می‌دهد. ماده کافئین موجب بهبود گردش خون شده و ریزش مو آندروژنیک را تا حد ممکن کنترل می‌کند.  پروتئین هیدرولیز شده کراتین شکنندگی و وزی مو را پیشگیری کرده و در نرمی مو موثر می‌باشد و پروتئین هیدرولیز شده کلاژن موجب افزایش استحکام مو می‌شود. دو ماده با نام های پالمیتویل تری پپتید و پالمیتویل تراپپتید به انجام تکثیر سلول های بنیادی پرداخته و علاوه بر این موجب استحکام طبیعی پوست و فولیکول مو می‌شود. پانتنول، نیاسین آمید و آلانتوئین خاصیت ضدالتهابی را داشته با این تفاوت که پانتنول شکنندگی مو را کاهش داده و به آبرسانی مو می پردازد و آلانتوئین موجب تکثیر سریع سلول ها شده و موجب نرمی مو می شود. همچنین نیاسین آمید به کنترل چربی پوست سر می‌پردازد.

پیشنهاد لامونژ

ویال تقویت کننده مو حاوی بیوتین و دی پپتید ژاک آندرل پاریس

ماده آناگن و بیوتین لیپوزومی در افرایش رشد مو و تحریک فولیکول های مو موثر است. 3 ماده به نام های پالمیتویل تری پپتید، پالمیتویل تراپپتید و پروتئین هیدرولیز شده کلاژن با هدف افزایش استحکام فولیکول مو به سلامت مو کمک می‌کند. کافئین کپسوله شده در افزایش خون رسانی موثر بوده و به تغذیه رسانی فولیکول های مو می‌پردازد. همچنین عصاره گیاه نخل اره ای و مخمر میوه کدو به مهار کردن آنزیم 5-آلفاردوکتاز پرداخته که موثر در افزایش ضخامت مو و کاهش ریزش می باشد. کنترل کردن ترشح های چربی پوست سر و مو از تاثیرات مثبت نیاسین آمید است. همچنین تامین رطوبت مورد نیاز و آبرسانی موثر در کف سر می پردازد. پروتئین هیدرولیز شده کراتین در افزایش ضخامت تار مو موثر واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *